Awards and Honors:


LetterWinners of Distinction

The LetterWinners of Distinction Award was first presented in 1965. Varsity Club members vote for candidates who have been graduates for at least 25 years (later lowered to 20 years), who lettered as undergraduates, and who have gained distinction in their community or profession and brought honor to themselves and the University.

H = Honorary P = Posthumous SP = Special Recognition

Looking for Year

November 10, 2016
Adrian Autry '94
Tracy (Rude) Brown '90
Timothy Byrne '87 - P
William Coffman '43 - P
Murray Grossman '43 G'45 - H
Daryl Johnston '89

September 11, 2015
Wayne Catan '86
Anne Flannery '83
Gary Gait '90
Paul Gait '90
Stephen Thompson '90

November 7, 2014
Program [PDF]
Gerald Everling '65
Michael Hopkins '93
Robert Stem '65
Dwayne "Pearl" Washington '98
Betsy (Gottlieb) Zaplin '80

November 1, 2013
Program [PDF]
Craig Bingham '82
Eileen Edsall '81
Art Monk '80
John Nicholson '68
1983 Men's Lacrosse Team

October 20, 2012
Program [PDF]
Todd Flaherty '70
Jeffrey S. McCormick '83
Gene Mills '81
George Oechsle '47
Sidney Oglesby '65
Doug Sedgwick '80
Deborah Gibaratz Tirico '89
C. James "Jim" Zeszutek72
Elton "Elt" Fairbank - H

October 22, 2011
Program [PDF]
Kris Beyer '86
Frank Hamblen '69
Joseph Krivak '57
James D. Kuhn '70
Felisha Legette-Jack '89
Ron Oyer '66
Anthony Paskevich '66
Leo Rautins '83

September 24, 2010
Program [PDF]
Greg Allen '73
Edward Kakas '64
Don McPherson '88
John Pappas '68
Danny Schayes '81
Joseph Smith '68

October 2, 2009
Program [PDF]
John H. Dean ‘59
Beth (Hart) Foederer ‘89
Harry Robert Greenwald ‘51
Sean Kerins ‘84
James P. Lee ‘75
Donald D. Lowe - H
1959 National Championship Football Team

September 11, 2008
Program [PDF]
Melissa (Emme) Entwistle Aronson ’85
S. Jeffery Bastable ’69
Frank Rockwell Comfort ’67
Carl Eilenberg ’53
John Lobon ’73
Wally Mahle ’65
Mark Richard Roadarmel ’61
1978 Varsity Eight Crew Team

October 12, 2007
Program [PDF]
Brent Clark '50
Bob Dixon '38
Richard King '65
Roger Praetorius '73
Thomas C. Schlendorf '67
James R. Shreve '51

October 6, 2006
Program [PDF]
Roosevelt Bouie '80
Elizabeth Cooper Fuselier '83
John Desko '79
Steven Ornstein '60
Louis Orr '80
George Jarvis '49

October 14, 2005
Program [PDF]
Al Cady, III '65
David R. Coffman '38
Ralph Ellis '54
Frederick G. Martin '34
Ruth E. Sadler '72
Thomas Sedgwick '78 - P

October 29, 2004
Program [PDF]
William V. Fichtel '48
John Echeandia Font '53
Gay M. Pomeroy '63
Bruce R. Ross '62
Robert S. Savage '50
Gerald W. Skonieczki '60
Brian P. McLane '68 - H

October 17, 2003
Program [PDF]
Michael Bill ' 58
Richard Dean '67
Frederic Dressler '63
Joseph O. Lampe '53, G'55 - H
Francis Miller, Jr. '50
William Nelson '54
Kenneth A. Shaw - H

October 4, 2002
Program [PDF]
Timothy P. Ahern
Dr. Marvin Brown
Sanford Gradinger
Dr. Susan Helmrich
Richard C. Kleinhans
David M. Levy
Thomas M. Lotz
Nicholas Marsella
George C. Stafford

September 21, 2001
Program [PDF]
Dr. Robert I. Blaich
Alan M. Brown, Jr.
Martha M. Mogish
Charles Rigoglioso
Ira S. Rimerman
Sid Young
Louis R. Walker, Jr.
Doug Logan

October 20, 2000
Program [PDF]
Norman Chadwick
George R. Iocolano
Col. John B. Kerr, Jr., USAF Ret.
Gerald W. Manhold
Richard C. Murphy
Alfred O. Quinn
Chuck Richards

September 24, 1999
Program [PDF]
Raymond A. Brunner
Dr. Edward R. Cuony
Bernie Fine
Gary P. MacLachlan
John J. Schantz
Ann and Milton Stevenson, III - H
Joseph G. Szombathy - SP
The 1959 National Championship Team 40th Anniversary - SP

September 18, 1998
Program [PDF]
Edward M. Collier
William J. Dadey
J. Edward Gramlich
Charles C. Heck
Thomas H. Lehr
John R. McGill
Alexander M. Perritt
Richard F. MacPherson - H

September 19, 1997
Program [PDF]
A. Patrick Bright
Ralph J. Cordisco
Senator John A. De Francisco
Dennis T. Du Val
George P. Hicker
Stephen P. Nathan
A. Mark Winter
Larry Kimball - H

September 27, 1996
Program [PDF]
John F. Beck
Robert M. Curran
Michael A. Dritz
Ferdinand F. Fournies
Donald J. Giancola
Samuel V. Goekjian
Joseph E. Peter
Jean B. Daugherty - H

September 22, 1995
Program [PDF]
James V. Breuer
William J. Brodsky
Kenneth E. Buhrmaster
Stephen F. Kroft
Edwin W. Lukens
Charles A. Pechette
Reaves H. "Ribs" Baysinger - P
John J. "Jake" Crouthamel - H

September 16, 1994
Program [PDF]
Emanuel Breland
Thomas Coughlin
Richard S. Lasse
Thomas P. Myers
James S. Ringo
John P. Ward
Kathrine Switzer - H

October 1, 1993
Program [PDF]
Dr. Lester Austin
Arthur Baker
John Cherundolo
Cliff Ensley
Patrick Killorin
Albert Ornstein
James S. "Bo" Nance - P
Doris R. Soladay - H

September 18, 1992
Program [PDF]
Dr. Asher Black
Stewart Lindsay, Jr.
Dr. James D. Morrissey
Walter Rose
William Skye
James J. Snyder
Anthony W. DeFilippo - P
Gary W. Pickard - H

September 20, 1991
Program [PDF]
Edward J. Carlin
Robert L. Heald
Walter S. Kiebach
Bernard LaVine
Peter G. "Pat" Stark
Dr. E. Joseph Delmonico - P
Maurice N. Katz - H

September 14, 1990
Program [PDF]
Dr. Mark E. Conan
Oren R. Lyons
Louis G. Marcoccia
Judge Norman A. Mordue
William E. Sanford
Marc G. Terziev
Robert L. Carr - P
May Crandon - H
Thomas F. Keane - H

September 15,1989
Program [PDF]
Lawrence R. Csonka
Floyd D. Little
Joseph G. Szombathy

September 30, 1988
Program [PDF]
Brig. Gen. Sterling P. Bettinger
James A. Boeheim, Jr.
G. William Hunter
Ronald M. Luciano
Frank J. Schantz
John F. "Jack" Warne
r Dr. Charles C. Heck, Sr. - P

September 18, 1987
Program [PDF]
Richard J. Beyer
Dave Bing
Thomas A. Coulter
Robert Miron
Dr. Daniel D. Traficante
Dr. Albert A. Watrel
Morton Crandall - P
Val A. Pinchbeck, Jr. - H

September 19, 1986
Program [PDF]
Louis F. Bantle
John S. Mackey
Andrew Mogish
Dr. F. Story Musgrave
Michael D. Stern
Americo Woyciesies
Theodore Webster - P
Virginia Guilfoil Allen - H

September 20, 1985
Program [PDF]
Dr. Bruce E. Baker
Bernard Dworski
John Hordines
Thomas H. King
Howard W. Morris
Walter "Slivers" Slovenski
Howard J. Werner - P
Al Davis - H

September 28, 1984
Program [PDF]
John C. Brown
George T. Driscoll
Judge Gordon H. Mahley
Herbert B. McKean
Gerhard H. Schwedes
Roy D. Simmons, Jr.
Neil E. Pratt - P
Msgr. Rev. Charles L. Borgognoni - H

September 23, 1983
Program [PDF]
C. Vincent Byrne
Arthur R. Cramer
Fred E. Machemer, Sr.
Joseph J. Orze
Raymond T. Schuler
Charles D. Zimmerman
Ernie Davis - P
Lionel D. Grossman - H

October 1, 1982
Program [PDF]
Vincent H. Cohen
William L. Fuller
William A. Gabor
James A. Ridlon
Dr. Robert S. Rigolosi
Norman M. Weltmann
DeBanks M. Henward - P
Wilmeth Sidat-Singh - SP

September 25, 1981
Program [PDF]
Nathan H. Blitman
Hans H. Driessnack
Joseph E. Moran
Louis L. D. Nicolello
Russell G. Pelton
Jay W. Wason
Warren A. Stevens - P
Dr. Melvin A. Eggers - H

October 10, 1980
Program [PDF]
Dr. Russell E. Anderson
James N. "Jim" Brown
Lawrence R. Ellis, Jr.
Luke L. LaPorta
Eugene J. Rabbitt
Judge William R. Roy
William M. Byrne - P
Melvin C. Holm - H

October 26, 1979
Program [PDF]
Neil E. Brenneman
Dr. Nicholas J. Gabriel
Marty Glickman
Harvey S. Levy
Vincent P. Pigolosi
Sheldon J. Shale
Mort Starobin - P
J. Stanley Coyne - H

September 28, 1978
Program [PDF]
Douglas E. Allis
William C. Archbold, Jr.
Arnold 'Arnie' Burdick
Ord J. Fink
William J. Haskins
Salvatore T. Mirabito
Ancil D. Brown - P

September 23, 1977
Program [PDF]
W. Carroll Coyne
Bernard E. Custis
Sidney Mang
Harold H. McGrath, Jr.
Leland B. Taylor
Alfred Wohl
George W. Brenneman - P
Horace J. Landry - H

October 1, 1976
Program [PDF]
Tracy H. Ferguson
John E. Laidlaw
Marshall E. Livingston
Thomas A. Lombardi
Edward T. O'Brien
Edward M. Thompson - P
Floyd B. "Ben" Schwartzwalder - H

September 19, 1975
Program [PDF]
Philip H. Allen
Charles F. Cook
Lester H. Dye
Edward A. Jontos
Charles A. Lapham
Grant W. Lewis - P
H. Hiram Weisberg - H

September 27, 1974
Program [PDF]
Dr. Thomas Kerr, Jr.
Andrew J. Marchiano
Joseph K. Schwarzer
Joseph Spector
Hubert C. "Jock" Stratton
James Steen
Harold R. Waldron - P

September 21, 1973
Program [PDF]
James E. Cole
Everett A. Corey
Judge John H. Farnham
Dr. William F. Fivaz
Howard C. Hoople
J. Clinton Loucks
Howard W. Robbins - P

November 10, 1972
Program [PDF]
Louis R. Bruce
Dr. Bruce E. Chamberlain
James H. Decker - H
Myles S. "Bus" Friedman
Judge John A. Mastrella
Judge Kenneth D. Molloy
Walter J. Rekstis, Jr.
Robert T. Cadigan - P
James H. Decker - H

September 17, 1971
Program [PDF]
Dr. Charles Cunningham
Clifford "Tip" Goes
Bertrand L. Gulick, Jr.
Charles A. Lee
Walter T. Zimdahl
Dr. Edward N. Packard - P
James P. Stimson - P
Crandall Melvin, Sr. - H

September 25, 1970
Program [PDF]
Charles A. Chappell
John S. "Bill" Hafer
Jim Konstanty
Stuart E. Pomeroy
Col. James V. V. Shufelt
George H. Bond - P
Dr. George L. Manley - H

November 7, 1969
Program [PDF]
Dr. Joseph Alexander
Dr. Leslie A. Bryan
Theodore R. Johnson
Grover G. Kingsley
George Perrault, Jr.
Marquis F. (Bill) Horr - P
Dr. William P. Tolley - H

October 4, 1968
Program [PDF]
Raymond J. Barbuti
Preston D. Fogg
Sheldon Leonard
Donald S. MacNaughton
Harry Marley
Lewis C. Ryan - P

October 1, 1967
Program [PDF]
Hugh "Duffy" Daugherty
Dr. Eric H. Faigle
Dr. A. Blair Knapp
Christopher R. Schlachter
Albert Wertheimer
Paul H. Helms - P

October 7, 1966
Program [PDF]
Martin F. Hilfinger, Sr.
Charles D. Reidpath
Roy D. Simmons
Lynn O. Waldorf
Eric W. Will
Dr. A. H. Kallet - P

October 15, 1965
Program [PDF]
Lewis P. Andreas
John T. Connor
Arnold M. Grant
Victor A. Hanson
Dr. Gordon D. Hoople
Earle J. Machold